skip to content

Cookie policy för hemsidan för Europaparlamentets kontor i Sverige

Vi använder cookies för att ge dig den bästa användarupplevelsen på vår sajt. Vi använder dem inte för att samla personlig information utan enbart av statistiska skäl via Google Analytics. Om du vill veta mer om hur du inaktiverar cookies på din dator, besök www.aboutcookies.org

FORTSÄTT
 
 
Vaktmästare vid Europaparlamentet visar sin medalj.
Vaktmästare vid Europaparlamentet visar sin medalj.
 

Tidigare ledamöter

Sverige blev medlem i Europeiska unionen den 1 januari 1995. Det har hållits fem val till Europaparlamentet i Sverige: den 17 september 1995, den 13 juni 1999, den 13 juni 2004, den 7 juni 2009 och den 26 maj 2014. Mellan den 1 januari och den 8 oktober 1995 var de svenska ledamöterna i Europaparlamentet utsedda av Sveriges riksdag. Partierna fick platser i relation till valresultatet i valet till Sveriges riksdag 1994.

Antalet ledamöter som ska väljas har varierat under åren allteftersom antalet platser i Europaparlamentet har förändrats. I valen 1995 och 1999 valdes 22 svenska ledamöter, i valet 2004 valdes 19 ledamöter och i valet 2009 valdes 18 ledamöter. Den 1 december 2009 trädde Lissabonfördraget i kraft och Sverige fick då ytterligare två ledamöter till. Platserna tillsattes enligt valresultatet 2009 och i december 2011 tillträdde de nya ledamöterna, efter att det tilläggsprotokoll till Lissabonfördraget som reglerade antalet ledamöter, ratificerats av samtliga medlemsländer under hösten 2011. I valet 2014 valdes 20 ledamöter.

 .